CNN: SAD rat sa Iranom koštao 40 milijardi dolara, a Tramp može postići koliko i Obama
SUMA JE ZAPRAVO OSETNO VEĆA JER U NjU NISU URAČUNATI „OPERATIVNI TROŠKOVI“
Ovo je samo deo tankera i drugih brodova
koji čekali otvaranje Ormuza
* Najveća stavka je municija (26 milijardi dolara) jer uključuje i oko 1.000 raketa Tomahawk po ceni od 2,5 miliona dolara
_______________________________________________________________________
SJEDINjENE Države je rat sa Iranom koštao 40 milijardi dolara i vratio je SAD uslovima Obaminog sporazuma, koji Tramp kritikuje, objavio je CNN.
Još je naveo, pozivajući se na procene analitičara CSIS-a, da ta suma uključuje municiju, uništenu opremu i štetu na američkim bazama, ali da ne uključuje operativne troškove koji su već planirani u budžetu.
Najveća stavka je za municiju (26 milijardi dolara), uključujući oko 1.000 raketa Tomahawk po ceni od 2,5 miliona dolara.
Za toliki novac su SAD dobile memorandum o razumevanju sa Iranom i još 60 dana pregovora.
CNN navodi da su glavne tačke otvaranje Ormuskog moreuza, ukidanje blokade iranskih luka, privremeno ublažavanje sankcija za naftu, razgovor o oslobađanju iranske imovine i ponovno uspostavljanje nuklearnih inspekcija.
Iran, zauzvrat, obećava da neće razvijati nuklearno oružje niti proširivati svoj nuklearni program tokom pregovora.
CNN zaključuje: „U suštini, nakon što je Tramp potrošio 40 milijardi dolara, stigao je na otprilike isti nivo kao i Obamin sporazum iz 2015. godine“.
Kategorije: GlobOtporNe propusti: Don't miss
6/23/2026 3:57:01 PM