Policija Kosova je po nalogu lokalnih vlasti u Severnoj Mitrovici 16. maja preuzela prostorije koje je koristila Nacionalna služba za zapošljavanje, koja radi u sistemu Srbije.
Ova akcija je jedna u nizu poslednjih dana, nakon što su kosovske vlasti na severu uz pomoć policije preuzele prostorije Javnog komunalnog preduzeća "Vodovod Ibar", Sportske hale, gradskog muzeja i još nekih institucija koje rade u sistemu Srbije a zvanična Priština ih smatra paralelnim i ilegalnim. Od početka 2024. zatvoreno je na desetina ovakvih srpskih institucija, poput Privremenih opštinskih organa, pošte, banke, Centara za socijalni rad i drugih.
Srpska lista je saopštila da "upad" u prostorije Nacionalne službe za zapošljavanje predstavlja "direktan udar na jedno od osnovnih ljudskih prava".
Navedeno je i da Kosovo zatvaranjem srpskih institucija pokušava da "razori prisustvo države Srbije sa ciljem da se srpski narod zaplaši, marginalizuje i protera".
Oglasio se i direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije, Petar Petković, navodeći da od Nacionalne službe za zapošljavanje zavise desetine i desetine hiljade korisnika, te da kosovske vlasti "hoće progon srpskog naroda i izazivanje sukoba".
U međuvremenu su 16. maja članovi sportskih klubova, koji su koristili prostorije zatvorene Sportske hale u Severnoj Mitrovici, protestvovali tražeći da im se one vrate kako bi nastavili sa svojim aktivnostima. Na protestnom skupu su bili i pojedini članovi Srpske liste.
Mladi, koji su uglavnom bili u pratnji svojih roditelja, naveli su kako im se "uskraćuje pravo na bavljenje sportom i aktivnosti”.
S druge strane, iz opštine Severna Mitrovica je saopšteno da je sportska sala u funkciji, te da oni koji žele da je koriste moraju se obratiti odgovornim licima za zakazivanje termina.
U međuvremenu je misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) na Kosovu izrazila zabrinutost zbog poslednjih poteza kosovskih vlasti koji, kako kažu, negativno utiču na pružanje usluga korisnicima iz nevećinskih zajednica.
"Gašenje ovakvih institucija, bez održivih alternativa, bez uključivanja lokalne zajednice i bez institucionalne tranzicije, ozbiljno ugrožava pristup osnovnim uslugama za nevećinske zajednice", navela je ova misija usaopštenju.
Ambasador Francuske na Kosovu, Olivije Gero, ponovo je 15. maja izrazio zabrinutost zbog "višestrukih akcija kosovskih vlasti protiv struktura na Kosovu koje vodi Srbija, a koje pružaju usluge srpskoj zajednici”.
"Pitanje ovih struktura trebalo bi rešiti u okviru dijaloga koji posreduje EU. Ove akcije šalju negativan signal kosovskim partnerima. Francuska pažljivo prati uticaj ovih odluka na svakodnevni život kosovskih Srba”, napisao je Gero na društvenoj mreži X.
I druge zapadne zemlje su ranije izrazile zabrinutost zbog zatvaranja institucija Srbije a da prethodno nije ponuđeno alternativno rešenje za pružanje usluga.