Radio Slobodna Evropa - Balkanski servis.
Misija Radija Slobodna Evropa/Radio Liberty je da širenjem informacija i ideja promovira demokratske vrijednosti i institucije.
Estonija optužuje Rusiju za 'ozbiljnu prijetnju' NATO-u u Baltiku
Estonija je optužila Rusiju da stvara "ozbiljnu prijetnju" NATO-u u Baltičkom moru nakon što je ruski borbeni avion prekinuo operacije estonske mornarice koje su pregledale tanker bez zastave, a koji se nalazi na listi sankcija Ujedinjenog Kraljevstva.
Vjeruje se da je brod Jaguar dio ruske "flote u sjeni" koju Moskva koristi kako bi izbjegla međunarodne sankcije uvedene zbog rata u Ukrajini.
Estonska mornarica saopštila je da je brod odbio saradnju kada je zamoljen da stane.
Estonski ministar vanjskih poslova Margus Tsahkna rekao je novinarima da je Rusija 15. maja poslala borbeni avion "da provjeri situaciju, a ovaj borbeni avion je narušio teritoriju NATO-a skoro jednu minutu".
"Ovaj incident je još jedan primjer koji pokazuje da Rusija predstavlja ozbiljnu prijetnju ne samo kroz svoj rat u Ukrajini, već i za NATO savez u cjelini", naveo je Tshakna u objavi na društvenim mrežama.
Rusija nije komentarisala incident, ali zvaničnici su više puta rekli da ruski brodovi imaju slobodan prolaz Baltičkim morem i da je svaki pokušaj da ih se zaustavi opasan.
U proteklih 18 mjeseci u Baltičkom moru dogodili su se brojni incidenti u kojima su oštećeni telekomunikacijski i električni kablovi, kao i plinovodi.
Iako se atribucija često pokazala teškom i neki od incidenata mogli su biti nesreće, neki evropski zvaničnici upiru prstom u rusku takozvanu flotu u sjeni. To se odnosi na otprilike 350 plovila u neprozirnom vlasništvu za koja se vjeruje da izbjegavaju zapadne sankcije na rusku naftu prevozeći oko 80 posto zaliha, pri čemu skoro 50 posto polazi iz ruskih luka na Baltičkom moru.
Evropska unija je uvela mjere na polovinu ovih plovila zabranivši im pristajanje u luke EU ili bilo kakvo servisiranje od strane kompanija iz EU.
Nedavni incidenti naglašavaju rastuće tenzije u Baltičkom moru od pune ruske invazije na Ukrajinu prije više od tri godine.
U januaru su se čelnici NATO-a i EU složili da pokrenu misiju monitoringa Baltičkog mora, rekavši da ruska upotreba takozvane flote u sjeni predstavlja posebnu prijetnju pomorskoj i ekološkoj sigurnosti u regiji Baltičkog mora i globalno.
"Ova neprihvatljiva praksa također ugrožava integritet podvodne infrastrukture, povećava rizike povezane s hemijskom municijom odbačenom u more i značajno podržava finansiranje ruskog ilegalnog rata agresije protiv Ukrajine", rekli su saveznici NATO-a.
Dobrodošli na platformu „Globalni medijski internet pregledač“sedmasila.com
Platforma Sedma Sila je velika online baza newspaper medija iz celog
sveta sa tendecijom konstantnog rasta. Projekat je pokrenut u Srbiji
2016 godine od strane nekolicine kreativnih i ambicioznih ljudi.
Platforma je na web-u dostupna za sve korisnike internet mreže od
Septembra 2020 godine. Stalno radimo na razvoju i i unapređenju
jedinstvenog univerzalnog modula koji će biti zajednički za sve online
newspaper medije. Trenutno na World Wide Web ne postoji javno dostupna
kompletna baza svih medija, uređena tako da korisnicima pruži
jednostavan izbor i brz pristup. Vezano za medije, Google, Facebook i
ostali pretraživaći nude drugačiji concep baze u odnosu na Sedma Sila.
Stalno radimo na poboljšanju funkcionalnosti i dizajniranju platforme.
Naša Misija je da medijske informacije dostupne na Webu, prikupimo,
kategorijski uredimo i prezentujemo korinicima kroz „Novi Internet
Concept“.
Nismo zadovoljni onim što smo uradili. To nas pokreće da nastavimo sa
usavršavanjem projekta.