CPJ o blokadama medija u Srbiji: Novinarima omogućiti da rade slobodno i bezbedno
Vašington — "Zabrinuti smo zbog nedavnih protesta u kojima su targetirani mediji u Srbiji. Takve akcije doprinose atmosferi straha i mogu da onemoguće da novinari rade slobodno i bezbedno", rekli su u Komitetu za zaštitu novinara (CPJ) za Glas Amerike povodom protesta ispred televizije N1 i nedavne blokade javnog servisa Srbije (RTS).
Atila Mong, predstavnik CPJ-a za Evropu, ocenio je da je bezbednost novinara i njihova sposobnost da rade bez zastrašivanja i nasilja - od ključne važnosti.
"Demonstranti i politički akteri moraju da poštuju nezavisnost medija i da se uzdrže od poteza koji se mogu tumačiti kao pritisak na novinare ili ućutkivanje kritičara. Novinarima u javnim servisima, kao i u privatnim medijima, mora da se omogući da rade nezavisno i slobodno od spoljnih uticaja".
Predstavnik Komiteta za zaštitu novinara zaključuje da srpske vlasti moraju da preduzmu sve korake kako bi osigurale bezebdnost novinara koji izveštavaju o temama u interesu javnosti.
U četvrtak je grupa od nekoliko desetina ljudi blokirala ulaz ispred televizije N1 uzvikujući "Kosovo je srce Srbije", zahtevajući da uđe u studio te televizije i u programu iznese svoje zahteve.
N1 je javio da je većina okupljenih bila iz stranke Pokret socijalista, koja je deo vladajuće koalicije.
Lider te partije i potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin kasnije je potvrdio da su članovi njegove stranke bili ispred N1 i poručio da im "neće biti teško da dođu opet, ako ih nisu dobro čuli".
Grupa demonstranata se posle nekoliko sati povukla.
Ovaj protest desio se samo nekoliko dana pošto su studenti u blokadi iznenada blokirali ulaze u zgradu Radio-televizije Srbije na 22 sata, nezadovolljni izveštavanjem javnog servisa.
Poseban "okidač" za protest bio je intervju koji je u ponedeljak RTS-u dao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u kojem je govoreći o studentskim protestima voditeljka intervjua upotrebila reč "rulja", da bi se kasnije ogradila da nije mislila na studente.
Samo nekoliko sati posle tog intervjua, oko 23 sata uveče, grupa studenata je blokirala ulaze u RTS i došlo je i do sukoba sa žandarmerijom. Povređen je jedan policajac u civilu za kojeg zvaničnici kažu da su ga udarili studenti, a deo javnosti - pozivajući se na snimke - tvrdi da su ga udarile kolege žandarmi.
Tokom blokade, koja je trajala 22 sata, zaposleni nisu mogli da ulaze u zgradu na glavne ulaze, ali se emitovanje programa nastavilo iz Takovske, uprkos blokadi.
Dobrodošli na platformu „Globalni medijski internet pregledač“sedmasila.com
Platforma Sedma Sila je velika online baza newspaper medija iz celog
sveta sa tendecijom konstantnog rasta. Projekat je pokrenut u Srbiji
2016 godine od strane nekolicine kreativnih i ambicioznih ljudi.
Platforma je na web-u dostupna za sve korisnike internet mreže od
Septembra 2020 godine. Stalno radimo na razvoju i i unapređenju
jedinstvenog univerzalnog modula koji će biti zajednički za sve online
newspaper medije. Trenutno na World Wide Web ne postoji javno dostupna
kompletna baza svih medija, uređena tako da korisnicima pruži
jednostavan izbor i brz pristup. Vezano za medije, Google, Facebook i
ostali pretraživaći nude drugačiji concep baze u odnosu na Sedma Sila.
Stalno radimo na poboljšanju funkcionalnosti i dizajniranju platforme.
Naša Misija je da medijske informacije dostupne na Webu, prikupimo,
kategorijski uredimo i prezentujemo korinicima kroz „Novi Internet
Concept“.
Nismo zadovoljni onim što smo uradili. To nas pokreće da nastavimo sa
usavršavanjem projekta.