Policija je uhapsila 69-godišnju ženu koja se sumnjiči da je napala nožem dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije 30. marta.
Uhapšena S.C. se sumnjiči za nasilničko ponašanje.
Dekanka Natalija Jovanović je u napadu nožem zadobila povredu desne ruke.
Po izlasku iz Kliničkog centra u Nišu, izjavila je da je dobila svu neophodnu negu.
"Doživela sam veliki stres, ostalo je još da nas na komade seku, ne znam šta je sledeće. Nije potrebno da se tenzije dalje šire na ovaj način, a znamo ko ih širi. I ovoga puta optužujem samo jednu osobu, ona je izvadila nož na mene, a to je predsednik ove države", rekla je Jovanović novinarima u Nišu, prenosi N1.
Dekanka Jovanović i ranije je bila meta napada i pretnji, otkako je podržala studentske proteste i blokade fakulteta.
Napad 30. marta dogodio se u prepodnevnim satima, uoči protesta u tom gradu na jugu Srbije, dok su se građani okupljali na Trgu Pavla Stojkovića.
"Policijski službenici su odmah reagovali i priveli osumnjičenu do prostorija Policijske uprave u Nišu", saopštio je MUP.
Osumnjičenoj je određeno zadržavanje do 48 sati i uz krivičnu prijavu će biti privedena višem javnom tužiocu, dodaje se u saopštenju.
Osumnjičenoj je određeno zadržavanje do 48 sati i uz krivičnu prijavu će biti privedena višem javnom tužiocu, dodaje se u saopštenju.
Napad na dekanku Jovanović osudili su studenti u blokadi više fakulteta ocenjujući da je u pitanju "eskalacija kontinuirane režimske propagande".
"Dekanka je do sada više puta trpela raznovrsne pretnje, kao i verbalne i fizičke napade, zbog svoje nedvosmislene podrške studentima. Izražavamo veliku zabrinutost zbog kontinuirane represije koju je do sada doživela, i apelujemo na nadležne organe u Nišu da adekvatno odreaguju na ovaj napad", naveli su u objavi na Instagramu.
Dekanki su pružili podršku.
"Studenti nikada neće ćutati na nasilje, i nikada nećemo zaboraviti kako je režim tretirao one koji se bore za pravdu", dodali su.
Akademska mreža Slobodan univerzitet najoštrije je osudila napad nožem na dekanku Nataliju Jovanović, poručujući da je taj napad posledica kampanje koju režim vodi protiv akademske zajednice.
"Izražavamo punu podršku koleginici i celokupnoj akademskoj zajednici u Nišu. Ovaj incident predstavlja opasan presedan i eskalaciju napada na članove akademske zajednice, koji su sada prešli sa verbalnih pretnji na fizičko nasilje", naveo je Slobodan univerzitet u saopštenju za javnost.
Slobodan univerzitet dodaje da je taj napad posledica višenedeljne kampanje koja se vodi iz samog vrha vlasti i kroz propagandne medije, kako bi se diskreditovali univerzitetski radnici.
Takođe, zahteva od predstavnika vlasti da odmah zaustave kampanju protiv akademske zajednice.
Napad je osudio deo opozicionih partija.
Stranka Slobode i pravde saopštila je da je napad na Jovanović direktna posledica brutalne kampanje, jer je lično predsednik Srbije javno i agresivno targetirao profesorku Jovanović i njenog supruga više puta, nazivao ju je kriminalcem, nipodaštavao njen rad i pretvarao je u legitimnu metu.
"Današnji napad je posledica atmosfere u kojoj je vlast organizovano, preko medija, stvarala društvo u kojem se neistomišljenici vređaju, razvlače po tabloidima, targetiraju, izoluju i – na kraju – fizički napadaju", dodaje se us saopštenju.
Napad na dekanku je osudila i predsednica Skupštine Srbije i funkcionerka vladajuće Srpske napredne stranke Ana Brnabić.
Ona je na društvenoj mreži X navela da je bilo kakav oblik nasilja nad bilo kim u Srbiji nedopustiv.
"I danas, i u ovom slučaju, pokazuje se jasna razlika između nas i njih – mi osuđujemo svaki vid nasilja, uvek i bez razlike i u ovom slučaju, kada je takav akt počinila psihički obolela, starija osoba, ženskog pola nad dekankom Filozofskog fakulteta u Nišu Natalijom Jovanović", navela je Brnabić.
Dekanka Jovanović je među prvim čelnicima fakulteta u Srbiji podržala studentske zahteve, a njen Filozofski fakultet je prvi u Nišu otvorio vrata za studente u blokadi.
Studenti od kraja novembra drže u blokadi više desetina državnih fakulteta na pet univerziteta u Srbiji.
Oni zahtevaju utvrđivanje političke i krivične odgovornosti zbog pada betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra, kada je poginulo 16 ljudi.
Traže i sankcionisanje napadača na studente na protestima koji su usledili nakon tragedije i obustavljanje postupaka protiv uhapšenih demonstranata.
Vlast tvrdi da su svi zahtevi studenata ispunjeni pozivajući ih da otvore fakultete, dok akademci saopštavaju da zahtevi nisu ispunjeni i da nastavljaju blokade fakulteta.
Njihov zahteve podržale su organizacije prosvetnih radnika, advokata, profesora univerziteta, poljoprivrednika, kao i deo ostalih građana.
Protesti predvođeni studentima održani su u više od 300 gradova i mesta u zemlji uz ućešće stotina hiljada ljudi.