Radio Slobodna Evropa - Balkanski servis.
Misija Radija Slobodna Evropa/Radio Liberty je da širenjem informacija i ideja promovira demokratske vrijednosti i institucije.
Raste broj žrtava potresa u Mjanmaru, dok pristiže humanitarna pomoć
Broj žrtava potresa u Mjanmaru nastavio je rasti u nedjelju, dok su spasilački timovi i pomoć pristižu u tu osiromašenu zemlju u kojoj su bolnice pretrpane, a lokalne zajednice pokušavaju pokrenuti spasilačke akcije s ograničenim resursima, piše Reuters.
Potres jačine 7,7 stupnjeva po Richteru, jedan od najjačih u Mjanmaru u posljednjem stoljeću, pogodio je u petak ovu ratom razorenu državu jugoistočne Azije, ostavljajući oko 1.700 mrtvih, 3.400 ozlijeđenih i više od 300 nestalih, objavila je vojna vlada.
Šef hunte Min Aung Hlaing upozorio je da bi broj žrtava mogao rasti i da se njegova administracija suočava s izazovima, dok pomoć i spasilački timovi stižu iz Indije, Kine, Tajlanda, Malezije, Singapura i Rusije.
Svjetska zdravstvena organizacija svrstala je potres u Mjanmaru na najvišu ljestvicu hitnosti i uputila poziv za brzo prikupljanje osam miliona dolara da bi bili spašeni životi i spriječene epidemije tokom narednih 30 dana.
Međunarodna federacija Crvenog kriša i Crvenog polumjeseca uputila je u nedjelju hitan apel za prikupljanje novca za pomoć žrtvama.
"Da bismo ojačali našu podršku, upućujemo hitan apel za prikupljanje 100 miliona švicarskih franaka (115 miliona dolara) za pomoć 100.000 ljudi, odnosno 20.000 domaćinstava", navodi se u saopčenju.
Sjedinjene Države koje imaju zategnute odnose s vojskom Mjanmara i koje su uvele sankcije protiv njegovih zvaničnika, uključujući šefa hunte Mina Aunga Hlainga, navele su da će pružiti određenu pomoć.
Obećale su pomoć od dva miliona dolara "preko organizacija za humanitarnu pomoć sa sjedištem u Mjanmaru". Saopćile su da je USAID-ov tim za hitne intervencije, koji prolazi kroz velika smanjenja pod administracijom američkog predsjednika Donalda Trumpa, raspoređen u Mjanmar.
Potres je donio dodatne probleme Mjanmaru, zemlji koja je u haosu zbog građanskog rata koji je izrastao iz pobune širom zemlje, nakon što je u vojnom udaru 2021. svrgnuta izabrana vlada dobitnice Nobelove nagrade za mir, Aung San Suu Kyi.
Oštećeni su mostovi, autoceste, aerodromi i željeznice širom zemlje, što usporava humanitarne napore, dok je sukob u toj zemlji uništio ekonomiju, oslabio zdravsveni sistem i raselio više od 3,5 milijuna ljudi.
Procjene Geološkog zavoda SAD ukazuju da bi broj žrtava u Mjanmaru mogao premašiti 10.000.
Dobrodošli na platformu „Globalni medijski internet pregledač“sedmasila.com
Platforma Sedma Sila je velika online baza newspaper medija iz celog
sveta sa tendecijom konstantnog rasta. Projekat je pokrenut u Srbiji
2016 godine od strane nekolicine kreativnih i ambicioznih ljudi.
Platforma je na web-u dostupna za sve korisnike internet mreže od
Septembra 2020 godine. Stalno radimo na razvoju i i unapređenju
jedinstvenog univerzalnog modula koji će biti zajednički za sve online
newspaper medije. Trenutno na World Wide Web ne postoji javno dostupna
kompletna baza svih medija, uređena tako da korisnicima pruži
jednostavan izbor i brz pristup. Vezano za medije, Google, Facebook i
ostali pretraživaći nude drugačiji concep baze u odnosu na Sedma Sila.
Stalno radimo na poboljšanju funkcionalnosti i dizajniranju platforme.
Naša Misija je da medijske informacije dostupne na Webu, prikupimo,
kategorijski uredimo i prezentujemo korinicima kroz „Novi Internet
Concept“.
Nismo zadovoljni onim što smo uradili. To nas pokreće da nastavimo sa
usavršavanjem projekta.