Federalno ministarstvo okoliša i turizma je 05.03.2025.godine dalo na svojoj web stranici uvid u obnovljenu Studiju utjecaja na okoliš, nositelja projekta tvrtke „BH Magnezij &Minerali“ d.o.o Kupres, radi upoznavanja javnosti i davanja primjedbi u propisanom roku. Napominjemo kako je 10.12.2024. godine Federalno ministarstvo okoliša i turizma donijelo Rješenje o odbijanju Studije utjecaja na okoliš ovog nositelja projekta. Međutim, oni jednostavno nisu mogli prihvatiti ovakvo korektno, stručno i zakonito Rješenje te su preko različitih lobija uspjeli putem Federalnog ministarstva okoliša i turizma ponovno pokrenuti raspravu o Studiji utjecaja na okoliš. Koliko god je Kuprešacima vrlo teško ponovno prolaziti svu neizvjesnost i brigu, možda je i dobro da se sva situacija oko svega ovoga izvede na čistac i konačno zaustavi.
Pripreme za ovaj projekt su se odvijale iza leđa javnosti oko četiri godine. U tom periodu poduzeće „Dolomit d.o.o.“ Kupres, u vlasništvu investitora je uspjelo ostvariti koncesije na površini zemljišta od 9,5 ha. Pored ostvarene koncesije, isto poduzeće je ishodovalo Rješenje o detaljnim geološkim istraživanjima mineralne sirovine na prostoru Grguljače, Općina Kupres, broj Rješenja 05-01-18-300/07 od 03.07.2023.godine na površini od 47,5 ha. Ovo istraživanje trebalo se provesti do 01.08.2024, a nakon toga je bilo obavezno izvršiti sanaciju istražnog prostora na način da se devastirano zemljište privede kulturi i prvobitnoj namjeni. Ne samo da se ovaj prostor nije priveo prvobitnoj namjeni, već građani svakodnevno svjedoče o eksploataciji na ovom području. Ovo je samo jedan od razloga zašto Kuprešaci ne vide nikakvu korist od ovog projekta, ali zato vide goleme štete.
Eksploatacija prirodnog resursa dolomita, u neposrednoj blizini naseljenog područja, odvija se uz beznačajnu financijsku korist za zajednicu i veliko narušavanje flore, faune i derogiranje zemljišta. Ako „poravnamo“ svoju Plazanicu, Kupres se može naći pred elementarnim nepogodama daleko većih razmjera, nego što smo imali priliku svjedočiti u Jablanici.
Osobito ističemo dva izvora pitke vode, Točak i Bašinac, na kojima su izgrađeni bazeni u svrhu akumulacije vode za vodosnabdjevanje Kupresa, koji mogu biti zagađeni. Investitori nam žele preuzimati vodu sa ovih izvora, što će dovesti u pitanje vodosnabdjevanje Kupresa. Postoji mogućnost da se štetni otpad iz ove industrije nađe u podzemnim vodama koje idu sa ovog područja prema Jadranskom i Crnomorskom slivu.
Postavlja se pitanje, tko će platiti dosadašnja golema ulaganja koja su Kuprešaci uradili u infrastrukturu, nekretnine i gospodarske subjekte, jer sva ova ulaganja gube vrijednost. Kupres će izgubit svoje prirodne ljepote, floru, faunu, čist zrak , zdravu vodu, a kao takav bit će nepoželjno mjesto za život, a o turizmu i proizvodnji zdrave hrane ne treba ni pričati. Umjesto ugodna življenja u svome mjestu, stanovnici i vikendaši poželjet će napustit Kupres zauvijek. Ali nažalost, neće moći prodati svoju nekretninu ni približno uloženim ulaganjima.
Oživljavanjem projekta magnezija, strategija razvoja općine Kupres i strateški cilj proglašenja Općine ekološkim područjem, sa proizvodnjom zdrave hrane, turizmom, preradom drveta, prehrambenom industrijom i slično, bili bi praktično stavljeni van snage.
Ovako nešto nema pravo nitko uraditi jednom mjestu bez volje njegovih stanovnika.
ŠTA NUDI NOVA STUDIJA UTJECAJA NA OKOLIŠ?
Kratko rečeno, ništa novo. Samo nam je još više pojasnila svu štetnost ovog projekta i nepostojanje zakonske mogućnosti za realizaciju projekta i dobivanja Okolišne i Vodne dozvole.
1. Investitor u svojoj sudskoj registraciji poduzeća ima navedenu nepostojeću adresu (Kružni tok b.b.) i nema registriranu predmetnu, niti bilo koju drugu proizvodnu djelatnost, već samo uslužne djelatnosti;
2. Planirana proizvodnja nije predviđena u Prostornom planu Općine Kupres, a niti HBŽ;
3. Očita je štetnost projekta na vodu, zrak, floru i faunu;
4. Raspravljajući o projektu magnezija, treba imati u vidu vlasništvo zemljišta na kome se odvija ovaj projekt. Tko je stvarni vlasnik zemljišta i tko može odobriti prenamjenu korištenja zemljišta?
Sve ovo čini formalno-pravni osnov za odbijanje izdavanja bilo kakvih dozvola i rješenja za organiziranje proizvodnje magnezija na području Kupresa i razlog je zašto projekt magnezija građani Kupresa doživljavaju kao nasilje i agresiju razornog intenziteta, a ne kao neki razvojni projekt.
Kuprešaci u Kupresu i inozemstvu spremni su se suprotstaviti svim lobijima i centrima moći, bez obzira otkud dolazili. Neka je sramota svih vlastodržaca koji su načinom upravljanja Kupresom 30 godina otjerali preko 4000 stanovnika, a sad su se nakon toga stavili u funkciju prodaje prirodnih resursa Kupresa. Nešto nam zvuče blisko poznati stihovi: “Raselit nas triba, pa će lakše biti.“ Upisani ćete biti kao najgora vlast u povijesti za svoj narod .
Zato svi moraju računati da će se Kuprešaci znati oduprijeti, kao i uvijek u svojoj dugoj povijesti, ma tko bio osvajač.
Hrvatska republikanska stranka BiH
O.O. HRS KUPRES
Plaćeni oglas